Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

  Witam

    Włókniny ścierne są trójwymiarowym wyrobem ściernym. Podłoże włókniny wykonane jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych podczas obróbki. Włókna te są bardzo mocne, nie łamią się nie odkształcają i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu wracają do swojego wcześniejszego kształtu.
Do włókien przyklejone są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, ziarna ścierne. Cząstki ziaren są rozmieszczone równomiernie dokoła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, sprężysta budowa dająca bardzo dobre efekty w ciągu pracy.

    Średnica ziaren na włókninie ściernej w odróżnieniu od tej na ściernicach podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych wielkość ziarna określana jest umownie i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą "P" przed numerem granulacji. Spełnienie przez ziarno zasady FEPA oznacza, że jego wielkość dla danej ziarnistości nie jest większa niż wskazana w normie. W praktyce oznacza, że szlifując granulacją "P80" realizujemy stały i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.

 


W przypadku włóknin gradację określa się następująco:

 

Coarse, grube ziarno- granulacja P80-P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 - P240
Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 - P600
Super fine polerowanie wykańczające - granulacja P600 do P1000

 

    Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu i czasami cyrkon.

 

Zalety włóknin sciernych to:

>Przestrzenne ustawienie włókien, równomierne ułożenie ziaren do o koła włókien, zimna obróbka ścierna ( nie przegrzewają materiałów obrabianych).

>Znaczne odległości między włóknami przejmują zabrudzenia i urobek z obrabianej powierzchni (przedmiot jest obrabiany przez czystą włókninę)

>Wodoodporność włóknin, można je płókać wodą z mydłem, przez co nadają się do powierzchni zabrudzonych, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.

>Elastyczność włókien powoduje łatwość dopasowania się do skomplikowanych kształtów.

 

    Włóknina ścierna jest stosowana do pracy ręcznej i mechanicznej ( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, stali nierdzewnych, metali kolorowych (takich jak stopy aluminium, brąz, miedź, chrom), jak również do powierzchni mineralnych.

    Ponieważ włóknina ścierna jest wodoodporna może być stosowana w kuchni w zastepstwie dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny dobrze czyszczą piekarniki i grille oraz usuwają spalone resztki żywności z garnków i brytwanek.

Dziękuję za uwagę