Dzień dobry aktualny tekst będzie dotyczył zastosowania i typów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli narzędzi wielofunkcyjnych. Postanowiłem i ja opisać do czego mogą się przydać i czy warto mieć takie coś na wyposażeniu.
Sama nazwa narzędzie wielofunkcyjne jest nieco mylące, bo nie możemy za jego pomocą wiercić, wykręcać śrub, frezować itd. Bardziej adekwatne określenie to elektronarzędzie podcinające, nie wiem może podcinak. W tym zakresie (jako podcinak)jest wielozadaniowy jakimkolwiekzależy to od osprzętu, ale o tym później.

      Istotną kwestią jest jego wydajności, która jest słaba albo bardzo licha i nie ma tu znaczenia jakijest producent i ile kosztuje. Wynika to z ruchu oscylacyjnego maszyny ( nie obrotowego !!). Oscylacja o dużej częstotliwości waha się w przedziale do 15-21 tysięcy na minutę przy wielkości oscylacji rzędu kilku milimetrów. Jest to niewiele w przypadku cięcia, wióry czy urobek nie jest usuwany siłą odśrodkową, jak to ma miejsce np. w pilarkach czy szlifierkach kątowych. Powoduje to zamulanie miejsca cięcia i zwalnia pracę. Dalej rejon cięcia pokrywa się prawie w 100% z zasięgiem roboczym narzędzia tnącego, powoduje to duże nagrzewanie i zużycie. Następna sprawa to kształt ostrzy, które muszą wykonywać pracę w dwóch kierunkach ( posuwisto zwrotnych - i oba są robocze, nie ma ruchu jałowego) i nie mogą być agresywne, czyli kąt przyłożenia jest zawsze mniejszy od zera. Skutkuje to spadkiem wydajności, wydłużeniem czasu cięcia, szybkim zużywaniem się ostrzy ( nie dotyczy ostrzy z węglika spiekanego do ceramiki).

     To tyle o wadach, dlaczego więc urządzenia wielofunkcyjne cieszą się tak dużym wzięciem?
Powód jest banalny, wypełniają lukę w pracach remontowo naprawczych, są w stanie zrobić pracę, którą nie mogą zrobić inne elektronarzędzia. Dalej, są to niesłychanie czyste, podczas pracy narzędzia, toteż znakomicie spisują się w pracach remontowych, w pomieszczeniach mieszkalnych. Bo chyba każdy właściciel, czy właścicielka nie są szczęśliwi jak po wykonanym remoncie trzeba wszystko odkurzać i sprzątać. Wynika to z tego, że wykonując ruch obrotowy narzędzia typu pilarki, wyrzucają urobek z wielką prędkością w powietrze, niekiedy nie da się nawet oddychać w takich pomieszczeniach i trzeba używać maski przeciwpyłowych. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych nie ma tego problemu, ruch oscylacyjny minimalizuje powstawanie wysokiego zapylenia w miejscu pracy. Wcześniej pisałem, że jest to wadą ale widzicie, że jest też to zaletą.

Następną korzyścią jest sam kształt urządzenia umożliwiający dojście do wszelkich niedostępnych miejsc. Głowica na której mocuje się narzędzia i wcięcia na osprzęcie pozwala na mocowanie ich pod dowolnym katem.
Największą jednak zaletą jest szeroki wybór osprzętu. I fakt, że niezależne z jakiej firmy go kupimy będzie pasował do naszego elektronarzędzia ( nie dotyczy GOP Boscha z 2 - 4 wcięciami).

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia drewna:
Brzeszczoty do cięcia drewna. Stosowane do podcinania elementów drewnianych blisko podłogi lub umieszczonych w narożnikach, wcinania się w panele podłogowe i innych trudno dostępnych miejscach.


Wąskie brzeszczoty do podcinania przeróżnej szerokości. Idealnie nadają się do przycinania niesymetrycznych, prostokątnych, kwadratowych otworów w płytach drewnianych i drewnopochodnych. Przykładem może być wycięcie przelotu na przewody w plecach półki na RTV wykonanej z płyty wiórowej.


Brzeszczoty segmentowe z wcięciami do cięcia wgłębnego i prostoliniowego w laminowanej płycie lub twardym drewnie np. do wbudowania kratek wentylacyjnych. Wycinanie wyżłobień w elementach mebli np. aby zapewnić dostęp do kontaktu. Do usuwania drewnianych elementów montażowych,np. kołki, czopy z twardego drewna, które należy przyciąć i wyrównać z powierzchnią.

Wycinanie miękkich fug z silikonu, akrylu czy usuwanie miękkich uszczelek. Mieliście kiedyś z tym kłopot? Prawdopodobnie nie ma nic koszmarnego niż usuwanie starego silikonu nożem do tapet a i tak nigdy nie da się go w całości usunąć, bo albo się złamie nóż albo porysamy powierzchnię. Obecnie mamy możliwość wykorzystać do tego celu charakterystyczny dwustronny nóż AIZ 28 SC, na razie robi go tylko Bosch.

 


Nóż do przycinania miękkich materiałów. Można nim bez problemu ciąć wykładziny podłogowe z linoleum, wykładziny dywanowe, ciąć maty gumowe, płyty gumowe na uszczelki i podkładki, maty schodowe, półprodukty antywibracyjne i głuszące z filcu i tkanin miękkich.


I analogiczny nóż a właściwie szpachelka do usuwania starej farby z gładkich powierzchni. i wszelkich innych prac gdzie wykorzystywaliśmy szpachelkę jako skrobaczkę.

 

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia metalu.
Tak jest również osprzęt do cięcia metali.
Brzeszczoty do cięcia wgłębnego w metalach, cięcia hartowanych śrub i gwoździ, cięcia stali nierdzewnej - to głównie markowe Boscha.


Brzeszczoty do cięcia cienkościennych kształtowników metalowych i elementów z metali kolorowych. Cięcie listew aluminiowych wykończeniowych.

Brzeszczoty do materiałów wykonanych z włókien szklanych. Te ostatnie znajdują zastosowanie w cięciach remontowych łodzi, osłon, zbiorników i korpusów maszyn wykonanych z mat epoksydowych i poliestrowych.

Brzeszczoty do plastików do wcinania i cięcia. Wszystkie rurki PCV używane w pracach instalacyjnych, roboty naprawcze i montażowe w rurach kanalizacyjnych i innych, elementy plastikowe w stolarce okiennej i drzwiowej.

Przystawki szlifierskie do papierów ściernych na rzep i do włóknin ściernych. Tym osprzętem wykonamy wszelkie prace czyszczące niedostępnych miejsc, przypalonych zbiorników, prace przygotowawcze pod malowanie, satynowanie powierzchni zabrudzonych.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia ceramiki.

Tu szczególnie zwrócę uwagę na idealne wręcz rozwiązanie: Często w domu stajemy przed dylematem jak usunąć stare fugi? Tarcza z napylonym grubym ziarnem z węglika wolframu i urządzenie wielofunkcyjne to idealne rozwiązanie. Dojdziemy nim wszędzie, nawet pod ubikacją, nie nakurzymy w łazience i szybko i efektywnie usuniemy fugi.


Brzeszczoty do cięcia i wcinania się w flizy i terakoty i inne elementy ceramiczne.
Brzeszczoty z węglikiem do usuwania zaprawy lub kleju z płytek ceramicznych, np. przy wymianie uszkodzonych płytek.


Brzeszczoty z nasypem diamentowym do suchego cięcia terakoty.

Jeszcze parę słów o mocowaniu, pisałem że jest ono jednakowe dla wszystkich. Na poczatku tak było. Trzeba przy zakupie zwrócić uwagę na kształt i ilość wcięć oraz rozmieszczenie. Bo np. Bosch wprowadził z 2 i 4 wcięciami.

Brzeszczot Bosch do GOP z mocowaniem starlock

Wumieniona liczba osprzętu mówi sama za siebie. Narzędziem wielofunkcyjnym - obojętnie jakiej jakości i marki zrobimy bardzo dużo, pod warunkiem, że będziemy dysponowali odpowiednim osprzętem. Wskazane jest przy zakupie wyposażyć się w różne typy, zrobić sobie zestaw i włożyć na czarną godzinę do pojemnika.

W tym miejscu jednak, żeby być szczerym muszę napisać o wydatkach na osprzęt. Jest on kosmicznie drogi w porównaniu z innymi narzędziami stosowanymi do podobnych prac. I tu posłużę się przykładem:
Jeżeli chcemy uciąć pręt gwintowany M12, to możemy wziąć oprawkę i brzeszczot do metalu 300 mm za 1 złotówkę lub brzeszczot bimetalowy za 5 zł i bez kłopotu przetniemy pręt. Z tym, że brzeszczotem tradycyjnym możemy np: zrobić 10 cięć a brzeszczotem bimetalowym 100 cięć. Możemy też wziąć tarczę do metalu 125*1*22,2 mm na szlifierkę kątowa za 3zł i zrobimy błyskawicznie np 40 cięć.
Jeżeli spróbujemy używając narzędzia wielofunkcyjnego przeciąć pręt gwintowany M12 brzeszczotem do metalu:
- Graphite za 28 zł ( zrobimy może 2-5 cięć) okres cięcia wieczność.
- Bosch Bimetal za 85 zł ( zrobimy 10-20 cięć) czas nieco krótszy niż Graphite ale nadal długi.
Powyższe dane obrazują nam koszt cięcia metalu, analogicznie jest z innymi materiałami. Dlaczego, mimo tego majsterkowicze chwalą sobie wielofunkcyjne narzędzia?
Uprzednio o tym pisałem, co jeżeli będzie trzeba przeciąć sterczący pręt gwintowany M12 zraz przy ścianie, który znajduje się 2 cm od narożnika okna z PCV ? Brzeszczotem nie podejdziemy, a szlifierką zniszczymy okno PCV i uszkodzimy ścianę! Wyjściem jest urządzenie wielofunkcyjne, kosztowne ale jedyne. Wykonamy czyste bezproblemowe ciecie. Mam nadzieję że podany przykład jest wystarczający.

W sklepach jest wiele różnych urządzeń wielofunkcyjnych, różnią się od siebie ceną, mocą, systemem montażu narzędzi, jakością. Postaram się w niedługim czasie opisać większość z nich.

Na koniec streszczenie, czym są urządzenia wielofunkcyjne i co możemy nimi zdziałać.

1. Narzędzie wielofunkcyjne pozwala wykonać szereg prac: szlifowanie, wycinanie, przecinanie, skrobanie, usuwanie fug, wymiana płytek, cięcie wykładziny, filcu i inne.

2. Bogaty osprzęt pasuje prawie do wszystkich elektronarzędzi, niezależnie jakiej firmy: Yato, Bosch, AEG, Einhell, Parkside, Black Decker.

3. System montażu narzędzi jest uniwersalny i pozwala na mocowanie osprzętu różnych producentów.

To tyle pozdrawiam.

 

Witam

Pojawiło sie już wiele małych pilarek, bazujących na korpusach szlifierek kątowych. Stosuje się je głownie do bezpiecznego obcinania elementów z tworzywa i cięcia i podcinania drewna i materiałów drewnopodobnych typu listwy podłogowe i panele.

Graphite ma taką maszynę, do której dostępne są 3 rodzaje tarcz.

Tarcze do Graphite 55H554

Tarcza tnąca wykonana z stali szybkotnącej HSS GRAPHITE 55H554 o średnicy zewnętrznej 85 mmi średnicy wewnętrznej 10mm.
Do cięcia tworzyw, metali kolorowych, materiałów drewnopochodnych, laminatów, profili aluminiowych cięnkościennych, poliwenglanu, płyt uszczelkarskich.

 

Tarcza diamentowa segmentowa GRAPHITE nr ref. 55H550 o średnicy zewnętrznej 85 mm z otworem wewnętrznym 10 mm.
Do cięcia betonu, tynku, materiałów mineralnych na sucho.

 

Tarcza do mini pilarki widiowa GRAPHITE (nr ref. 55H552) o średnicy zewnętrznej 85 mm z otworem wewnętrznym o średnicy 10 mm.
Nadaje się do cięcia drewna i materiałów drewnopodobnych.