Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cześć
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Podstawową zaletą tych maszyn jest ich mobilność i możliwość wykonywania otworów o dużych rozmiarach.
W warsztatach ślusarskich zazwyczaj dostępna jest wiertarka stołowa - ciężka i masywna - wykonanie precyzyjnych otworów o dużych średnicach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracy poza zakładem jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 15 mm. To zwykła wiertarka nie da rady. W taki przypadku jedynym wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrą relację waga -mobilność do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu znajduje zastosowane w pracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna doraźna, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem używanym w wiertarkach magnetycznych - Wiertła do wiertarek magnetycznych - trepanacyjne.

https://domtechniczny24.pl/wiert%C5%82a-trepanacyjne-do-stali.html


Szeroka gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi zapewnia wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o znacznych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 32mm , 42 mm , i większe).


Jeszcze kilka lat temu wiertła te były drogie, obecnie ich cena i dostępność znacznie spadła.
Zwracam jeszcze uwagę na ich wydajność ściśle powiązaną z budową freza. Obróbka odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nienaruszony. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w porównaniu do wiertła krętego . Wypływa to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Orientacyjnie jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, ponieważ rdzeń zostaje nienaruszony i nie traci się energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Zwiększy się również prędkość obróbki i co czasami istotne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest nieruchomy, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Co więcej otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja wykonania bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i system chłodzenia.

Wiertła mocowane są systemem Weldon ( droższe modele magnesówek mają dodatkowo gniazdo Morsea, lub gniazdo szybkomocujące QuickIn ).

I apropo tego montażu to mamy przejściówkę z wierteł Quickin na Weldon - https://domtechniczny24.pl/osprz%C4%99t-do-wiertarek-magnetycznych.html

 

Jest to dobre rozwiązanie dla zakładów które mają dużo frezów Weldona, a korzystają z magnesówek Quickin. Jedyne co to zmieni sie wtedy długość pilota o 20mm. Czyli jak mamy zestaw adapter wiertło 30mm Weldon to stosujemy trzpień 50mm.

 

W większości modeli mocowanie wierteł trepanacyjnych w maszynie zapewniają profesjonalne uchwyty przemysłowe z wewnętrznym systemem chłodzenia. Montowany do wnetrza wypychacz, zwany czasami pilotem, wysuwa się podczas wiercenia w uchwyt i otwiera zawór płynu chłodzącego, przez który wlewa się ono do wnętrza freza. W zależności od rodzaju uchwytu chłodziwo podawane jest z niewielkiej wewnętrznej komory lub z zbiorniczka umieszczonego na zewnątrz. Uchwyty z funkcją ciągłego podawania chłodziwa połączone z zewnętrznym pojemnikiem gwarantują pracę ciągłą, przy jednoczesnej, łatwej kontroli płynu, co dodatkowo zwiększa żywotność frezów i przyspiesza pracę.

Typowe kryteria wyboru wiertarki to:

Planowane miejsce pracy, jeżeli na wysokościach to im lżejsza tym lepsza.
Przewidywane średnice otworów, każda wiertarka ma dane techniczne. I tu ważna uwaga. Nigdy ale to nigdy nie powinno się wykonywać pracę w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeśli taką normę wdrożymy to magnesówka będzie nam długo służyć. Zresztą jest to wszechstronna zasada do wszystkich maszyn.
Rodzaje narzędzi, jeżeli przewidujemy używać stożka MK to warto zajrzeć do danych technicznych lub zapytać.
Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to można ją wykorzystać jako gwinciarkę. Zakresy gwintowania powinny być podane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na precyzyjne ustawienie osi freza już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)
Jakość: można wyodrębnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to produkty z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Krótko mówiąc główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wiercenia głębokich otworów.
- Wykonanie otworów o dużej średnicy.
Wada:

- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

-Wysoka cena wierteł trepanacyjnych w porównaniu do wierteł krętych HSS, dotyczy wierteł o mniejszych średnicach.

- Większy stopień trudności w ostrzeniu wierteł trepanacyjnych.

To tyle pozdrawiam.