Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Artykuły ścierne, część druga.


      Pierwszym czynnikiem zapewniającym doskonałą obróbkę powierzchni jest podkład. Zapewnia materiałowi ściernemu specjalną właściwość, przydatną do określonych zastosowań. Jako podkład materiału ściernego stosuje się papier, tkaninę, folię z tworzyw sztucznych, fibrę wulkanizowaną, piankę lub ich kombinację. Produkty z podkładem papierowym mają zastosowanie w szlifowaniu ręcznym (jak i ręcznym przy użyciu maszyn) i wykończeniowym oraz maszynowym (szeroko lub wąsko taśmowym). Podkład z tkaniny jest odpowiedni do wysoce wydajnego szlifowania taśmowego jak i do szlifowania profili i konturów oraz do szlifowania wykończeniowego. Fibra z kolei jest składnikiem podkładu do szlifowania rotacyjnego metalu oraz kamienia.


     Drugim elementem jest spoiwo, utrzymanie równowagi pomiędzy dobrą przyczepnością ziarna a elastycznością to w przypadku spoiwa największe wyzwanie. Dla każdego produktu opracowana jest indywidualna formuła spoiwa, która następnie jest udoskonalana przez naszych chemików. Dzięki wdrożeniu tych specjalnych formuł można produkować bardzo twarde, a przez to agresywne materiały ścierne oraz nadzwyczaj elastyczne produkty. Paramert elastyczności jest szczególnie istotny podczas pracy z znaczną prędkością na nierównych powierzchniach, kiedy papier lub płótno ścierne jest gwałtownie zginane i prostowane, np pasy bezkońcowe, ściernice listkowe.  Bosch stosuje wyłącznie spoiwa bez rozpuszczalników.

     Wyróżnione są dwa rodzaje spoiwa, bazowe oraz wierzchnie. Spoiwo bazowe pozwala wstępnie połączyć ziarno szlifierskie z podłożem w określonym układzie i gęstości. Jako spoiwo stosowane są w głównej mierze żywice syntetyczne. Spoiwem na dobre wiążącym ziarna szlifierskie ze sobą i z podkładem jest spoiwo wierzchnie. W zależności od przeznaczenia materiału ściernego używane są bardziej miękkie i elastyczne albo twardsze i bardziej ciągliwe spoiwa, jednak przede wszystkim żywice syntetyczne.

    Twardość spoiwa wpływa na agresywność ziarna i trwałość materiału ściernego. Poza spoiwem wierzchnim na materiałach ściernych znajduje się również substancja aktywująca się w trakcie szlifowania.


    Trzeci element to ziarno szlifierskie i rozlokowanie ziarna. Twardość oraz wiązkość ziaren szlifierskich w oparciu o surowiec wyjściowy decyduje o właściwościach i zastosowaniu materiałów ściernych. Najczęściej stosowanymi minerałami szlifierskimi są obecnie korund i węglik krzemu wstępujące w wielu różnych wariantach. Coraz częściej zastosowanie znajdują także nowsze minerały, np. korund cyrkonowy, korund ceramiczny i diament. Udział minerałów pochodzenia naturalnego, jak rubin czy szmergiel, jest coraz mniejszy. Bosch wykorzystuje przy produkcji materiałów ściernych tylko wysokiej jakości ziarno szlifierskie i jako członek organizacji FEPA przestrzega norm FEPA.


     Dokładnie wyselekcjonowane ziarno szlifierskie jest łączone z podkładem w innowacyjnym procesie produkcyjnym:

  • Dystrybucja elektrostatyczna gwarantuje, że ziarna są rozmieszczone na pokładzie równomiernie i w pozycji pionowej, tak aby oś wzdłużna była prostopadła do warstwy podkładu. Materiały ścierne z ziarnem nanoszonym elektrostatycznie są agresywne i mają większą wydajność ścierną niż materiały ścierne, w których zastosowano dystrybucję mechaniczną.
  • Pełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na pokładzie bez odstępów i pokrywa całą jego powierzchnię. Wówczas w użyciu jest więcej ostrych krawędzi ziarna, wydajność ścierna jest większa, a chropowatość mniejsza.
  • Niepełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na podłożu z zachowaniem określonych odległości i pokrywa jego powierzchnię w ok. 50%- 70%. Ten typ papieru ściernego mniej się zatyka i stosowany jest do szlifowania aluminium, miękkich gatunków drewna, farb i lakierów.
  • Innowacyjna metoda laserowa umożliwia kontrolowane nanoszenie spoiwa kryjącego, co zapewnia równomierną strukturę powierzchni oraz idealną obróbkę szlifierską.

    Czwartym elementem jest powłoka dodatkowa (powłoka stearynianowa). Potwierdziła ona swoją skuteczność zwłaszcza przy szlifowaniu farby, lakieru i masy szpachlowej. Dzięki szczególnemu procesowi powlekania opracowanemu przez sia Abrasives, stearynian jest równomiernie nakładany na spoiwo. Dodatkowa powłoka powoduje zbijanie się lekkiego pyłu lakierniczego w większe odrobiny, które są łatwiej odsysane z powierzchni papieru. Oprócz tego, stearynian działa chłodząco w trakcie szlifowania lakieru.

papier ścierny do żyrafy z powłoką

 

Zalety powłoki stearynianowej:

-  Zapobiega zatykaniu się papieru pyłem, przez co mamy odczuwalną wydajność ścierną.

-  Papier taki odznacza się do czterech razy dłuższą żywotnością niż materiały ścierne bez specjalnej powłoki.

-  Specjalna powłoka z substancjami aktywnymi jest używana w głównej mierze przy obróbce stali kwasoodpornej i nierdzewnej. Zmniejsza temperaturę i zapobiega utlenianiu powierzchni materiału. Substancje aktywne w materiałach ściernych Bosch Best for Inox ułatwiają odprowadzenie pyłu, redukują emisję ciepła w wyniku tarcia i chronią ziarno prze zbyt szybkim zużyciem.

-  Szlifowanie bez nagrzewania powierzchni

-  Brak przebarwień powierzchni podczas obróbki szlifierskiej

-  Silnie ograniczone iskrzenie