Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dzień dobry

      Materiały ścierne tak jak wszystkie inne produkty używane w technice ulegają nieustannym zmianom i modernizacjom. Jest to spowodowane przede wszystkim wdrażaniem nowych technologii. Jednym z czołowych producentów jest Bosch i choć nie jest on powszechnie kojarzony z materiałami ściernymi to zapewniam ma duże osiągnięcia w tym temacie.
     Fabryka Boscha ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu zaawansowanych materiałów ściernych. Przy współpracy z wieloma, wspólnikami m.in. producentami farb i lakierów, analizuje różnorodne potrzeby użytkowników. Wyniki są wykorzystywane do celów badawczych, są one podstawą innowacji artykułów ściernych.
        Od czynników pierwszych aż do finalnego produktu, wszystkie etapy procesu produkcyjnego są planowane w zgodzie z najbardziej zaawansowanymi standardami technologii. Każdy z etapów produkcji idealnie do siebie pasuje, czego efektem są innowacje i optymalizacje procesów, które pomagają użytkownikowi z łatwością radzić sobie z wyzwaniami dnia powszedniego.
     Jakość oraz precyzja artykułów ściernych mają olbrzymie znaczenie podczas obróbki wymagających i kosztownych powierzchni. Każdy z elementów, od podkładu do pokrycia ziarnem jest ważnym elementem idealnego materiału ściernego. Właściwa formuła, wynikająca ze współdziałania wszystkich elementów, ma wielki wpływ na wynik szlifowania.

    Technologia produkcji i jakość finalnego wyrobu sprowadzić można do czterech tematów:


1. Wysokiej, jakości podkład.
Odpowiedni podkład zapewnia lepsze przyleganie, rozciąganie, większą odporność na rozerwanie, większą elastyczność i stabilność (na przykład podkłady zawierające lateks dają w efekcie bardzo stabilne, a równocześnie elastyczne papiery ścierne do obróbki ręcznej).


2. Równomierne rozprowadzenie spoiwa.
Równomierne i stałe rozprowadzenie spoiwa bazowego i wierzchniego dzięki zastosowaniu nadzwyczajnej techniki pomiaru. W zależności od przeznaczenia materiału szlifierskiego Używane są bardziej miękkie i elastyczne, twardsze lub bardziej ciągliwe spoiwa.


3. Właściwe ziarno szlifierskie i jego równomierne rozprowadzenie.
Do każdego z zastosowań stosowane jest ziarno optymalne pod względem wielkość, twardości, ciągliwości i kształtu. A dla otrzymania optymalnej, równomiernej odległości pomiędzy ziarnami, specjalnie nadzorowany jest proces pokrywania ziarnem.


4.Powłoka dodatkowa,
Zapewnia łatwiejsze usuwanie pyłu szlifierskiego z materiału ściernego, zapobiega zatykaniu się przestrzeni między ziarnami. Jako przykład podam papier ścierny w krążkach do szlifierek do gipsu, stearynowa powłoka sprawia, że gips i szpachla nie przykleja sie tak łatwo do papieru.

Wszystkie cztery tematy opiszę w następnych 2 artykułach.