Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Witam
W poprzednim artykule dotyczącym stali nierdzewnej opisałem jej właściwościwości. Dzisiaj opiszę zagadnienie oznakowania śrub i nakrętek ze stali A2 i A4. Po krótce tylko przypomnę, że oznaczenie A jest skrótem od Austenitycza Stal Chromowo-Niklowa o zawartości dodatków stopowych 15-20% chromu oraz 5-15% niklu.

A2 – Często stosowany gatunek stali o zawartości około 18% chromu i około 8% niklu (stal 18-8). Dobra odporność na czynniki atmosferyczne.

A3 – Właściwości jak A2. Stabilizowana Ti, Nb lub Ta ,dlatego również w wysokich temperaturach nie tworzy węglików chromu.

A4 – Często stosowany materiał kwasoodporny. Dzięki dodatkowi 2% molibdenu nadaje się do zastosowań w wodzie słonej i zawierającej chlor, w przemyśle spożywczym..

A5 – Właściwości jak A4, dodatkowo stabilizowana jak A3.

Śruby produkuje się w klasach wytrzymałości 50, 70 i 80. Liczby te oznaczają 1/10 minimalnej wytrzymałości na rozciąganie w MPa.

Czyli 50 będzie miała wytrzymałość na rozciąganie - 500MPa.


       Podczas doboru śrub i nakrętek należy kierować się głównie ich parametrami, ale również duże znaczenie ma oznakowanie, dlatego że informuje nas, o tym do jakich warunków przypisany jest dany stop stali nierdzewnej z jakiego wykonane są nasze nakrętki czy też śruby.
Wszystkie śruby z łbem sześciokątnym i śruby nierdzewne z łbem okrągłym i gniazdem sześciokątnym o nominalnej wielkości gwintu wynoszącej M5 -czasem M6mm i więcej, muszą być wyraźnie oznaczone. Znakowanie to powinno obejmować gatunek stali i klasę wytrzymałości oraz znak identyfikacyjny producenta śruby.

Na zamieszczonym zdięciu widać śrubę z oznaczeniem producenta APL wykonaną z stali A2 o wytrzymałości 700MPa

       Pozostałe rodzaje śrub mogą być, jeśli to tylko możliwe, znakowane w ten sam sposób i tylko na łbie. Uzupełniające znakowanie jest dozwolone, pod warunkiem jednak, iż nie będzie powodować niejasności.

 

       Natomiast w przypadku śrub dwustronnych dozwolone jest znakowanie na niegwintowanej części śruby, ale w przypadku gdy nie jest to możliwe, dopuszcza się znakowanie na nakrętkowym końcu śruby. Nakrętki znakowane są w formie nacięcia na jednej przestrzeni, gdy znajduje się na powierzchni nośnej nakrętki dopuszczalne jest jeszcze jedno dodatkowe znakowanie na boku nakrętki. Jedynym rodzajem śruby, jaki nie musi być oznakowany jest śruba bez łba z gwintem na całej długości, ale z doświadczenia wiem, że niektórzy producenci tego rodzaju śrub umieszczają odpowiednie oznaczenia, co ułatwia odpowiedni zakup.

       Jak już pisałem, znakowanie ma duże znaczenie przy wyborze odpowiednich, do zadania, z jakim potrzebujemy się uporać, nakrętek i śrub. Należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenie drukowaną literą A przy grupach i rodzajach stali, bowiem dotyczy ich charakterystycznych własności i zastosowań.