Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cześć

Popularne i ciągle niezastąpione wykrojniki śrubowe do otworów.

Wykrojniki używa się tam gdzie trzeba wykonać kilka otworów o średnicach przekraczających 13 mm w blachach o grubości nie przekraczającej 2 mm. Z reguły są to szafy sterownicze, blachy w zbiornikach itd. Otwory można wykonać bez potrzeby korzystania z otwornic do metalu, a z praktyki wiadomo, że potrzeba do tego wiertarek o dużym momencie obrotowym. Ponad tojest dużo opiłków do okoła i trzeba je usunąć.

Proponowane przez Montero wykrojniki są wyposażone dodatkowo łożysko, które usprawnia pracę. Wykrojnik nie ma tendencji do obracania się w ciągu wycinania.

Wykrojniki nadają się do wycinania otworów w blachach ze stali węglowej, narzędziowej, stali stopowej, z miedzi i jej stopów.

Ponad to wycięty otwór ma doprą dokładność i jest gotowy, nie ma potrzeby gradowania, choć czasem zdarza się, że z jednej strony powstanie krawędź.

Rozpoczynając pracę, musimy być pewni, że będziemy mieli bezproblemowy dostęp do  dwóch stron blachy. Następnie musimy wykonać otwór na śrubę dociągową. Średnica otworu powinna być taka sama jak śruby. Można zrobić to wiertłem o określonej średnicy lub wiertłem choinką. Potem smarujemy śrubę olejem lub smarem stałym, najleprzy jest smar grafitowy lub inny do dużych nacisków. Na pewno nie nadają się do tego celu smaru typu WD.

W następnej kolejności przekładamy przez otwór śrubę dociągową i nakręcamy na nią matrycę wieloostrzową. Bez pośpiechu kręcimy kluczem oczkowym lub nasadowym.

Kręcimy tak długo, aż matryca nie wytnie otworu. Pod koniec będziemy dokładnie czuli jak nagle śruba przestanie stawiać opór to będzie sygnał, że otwór jest gotowy. Wyciągamy wycięty dekiel i gotowe. 

Wykrojniki moża nabyć w zestawie z niezbędnymi akcesoriami lub na sztuki.

Poręką solidnego wykonania jest firma Montero, specjalizująca się w wykrojnikach do różnego rodzaju surowców.