Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Witam
    Artykuł będzie z serii - swojego nie znacie cudze chwalicie - gwintowniki M2mm i M2,5mm.
Od lat sprzedajemy gwintowniki, narzynki, frezy i wiertła kobaltowe do nierdzewki firmy Fanar. Firma dzielnie przeszła okres transformacji i obecnie jest czołowym producentem narzędzi do obróbki skrawaniem. Oprócz tradycyjnych gwintowników ręcznych i maszynowych, Fanar wprowadza na rynek wysokowydajne mikrogwintowniki M 2mm i M 2,5mm w technologii G2 ( w planach gwintowniki M 1,6m i M 2,6mm). Przeznaczone dla przemysłu precyzyjnego.

     Gwintowniki będą miały zastosowanie w przemyśle elektronicznym, lotniczym, medycznym - mikrochirurgia i zbrojeniowym. Produkty będą odpowiadały najwyższym standardom światowym

Firma zakończyła już pierwszy etap wdrażania generacji G2, wprowadzając do oferty gwintowniki M2 i M2,5 mm, do gwintowania w otworach przelotowych i nieprzelotowych, w różnych materiałach.

    Wdrożenie poprzedzono różnymi badaniami podobnych narzędzi, analizami kilku wariantów technologii, inwestycjami w najnowocześniejsze szlifierki specjalne oraz precyzyjny sprzęt pomiarowy. Inżynierowie z firmy FANAR opracowali efektywną technologię oraz oprzyrządowanie maszyn zapewniające ich wysoką i stabilną jakość.
Mikrogwintowniki generacji są wykonane:

• ze stali szybkotnącej proszkowej HSS-PM o wysokiej ciągliwości i odporności na ścieranie.
• na szlifierkach 5-osiowych CNC zapewniających powtarzalną geometrię ostrza i eliminujących ryzyko przypaleń szlifierskich,
• na nowoczesnych urządzeniach dogładzających kształtujących specjalną mikrogeometrię.
• z powłokami PVD firmy Oerlikon Balzers.
• z zachowaniem procedur zarządzania jakością na każdym etapie wytwarzania.

Warunki użytkowania:
     Mikrogwintowniki M2 ze względu na małe wymiary, bardzo mały przekrój rdzenia gwintu oraz ryzyko karbu rzeźby gwintu wymagają starannego współosiowego zamocowania gwintownika i precyzyjnego ustawienia otworu gwintowanego względem gwintownika. Równie ważne jest rozpoczynanie gwintowania, chłodzenie i smarowanie, odprowadzanie wiórów oraz oczyszczenie gwintownika przed kolejnym gwintowaniem.

 


Próby pracą:
     Gwintowniki M2 i M2,5 poddano badaniom porównawczym z podobnymi narzędziami najlepszych światowych producentów.
Wyniki badań przedstawiono na poniższych wykresach.
Mocowanie mikrogwintowników W celu uzyskania najlepszych wyników gwintowania na maszynach numerycznych firma FANAR wprowadziła do oferty nowoczesną oprawkę OGSS do synchronicznego gwintowania gwintownikami M2 i M2,5 z kompensacją osiową 0,5 mm oraz chwytem HSK 50; 63; lub SK-40; 50. Gwintownik mocowany jest w tulejce ER- GB-16 o 2,8 mm.
Oprawki do gwintowania „Soft synchro” HSK 50 ISO 40
   W dotychczasowej ofercie firma FANAR posiada również oprawki OGK z kompensacją, z zabierakami szybkowymiennymi ze sprzęgłem przeciążeniowym lub bez.

Wiercenie otworów pod gwinty M2 i M2,5 Firma FANAR dysponuje również ofertą mikrowierteł HSSE i VHM do wiercenia otworów poprzedzającego gwintowanie mikrogwintownikami M2 i M2,5 mm.

O średnicach: o 1,6 mm dla gwintu M2, o 2,05 mm dla gwintu M2,5.

Plany na przyszłość
    Drugi etap wdrożenia generacji obejmuje:

• uruchomienie produkcji gwintowników o wymiarze M1,6 mm,
• uruchomienie produkcji wygniataków M2 ÷ M2,6,
• uzupełnienie oferty gwintowników o gwinty M2,2mm M2,3mm, M2,6 mm w różnych odmianach.

Wykonanie wysokiej jakości gwintownika M1,6 mm oraz odpowiednich wygniataków WGN jest szczególnie trudnym wyzwaniem. Daje jednak szansę na podnoszenie jakości polskiej marki FANAR.
Cały plan wdrożenia mikrogwintowników M1,6 ÷ M2,6 generacji zakończony będzie wydaniem katalogu MIKROGWINTOWANIE, zapewnieniem składów magazynowych tych narzędzi oraz serwisu świadczonego przez doradców firmy i krajową sieć autoryzowanych dystrybutorów FANAR.