Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Silniki klatkowe podczas bezpośredniego rozruchu może pobierać z sieci prąd znacznie przekraczający jego wartość znamionową In. Prąd ten nazywamy prądem rozruchowym silnika a jego wartość może wzrosnąc do 9 krotnej wartości In.

Jednym ze sposobów zmniejszenia prądu rozruchowego jest stosowanie przełącznika gwiada-trójkąt.Silnik przeznazony do pracy stojana w układzie trójkąta przy danym napięciu sieci zasilającej włącza się w chwili rozruchu w układ gwiazdowy. 
Napięcie przypadające na fazę uzwojenia w połączeniu gwiazdowym jest niższe od napięcia jakie otrzymywałyby fazy uzwojenia połączone w trójkąt i wynosi 400/Ö3=230V.
 
Proporcjonalnie do obniżonego napięcia zmniejszy się wartość prądu fazowego. Wobec obnizonego napięcia, przypadającego na fazę uzwojenia stojana oraz zmiany połączeń z trójkąta na gwiazde, prąd pobierany z sieci zmniejszy się trzykrotnie w porównaniu z pradem rozruchu w układzie trójkąta. Przy połączeniu w gwiazde, silnik ma jednak trzykrotnie mniejszy moment rozruchowy,co uniemożliwia stosowanie tego sposobu przy rozruchu ciężkim.

 Rozruch uzyskuje się stosując układ styczniki - przekaźnik czasowy. Najpierw działa stycznik 1 i powoduje rozruch silnika polączonego w gwiazdę. Po nastawionym na przekaźniku czasie zwłoki  stycznik 1 zostaje otwartu a stycznik 2 zamknięty i silnik działa w układzie trójkąta.