Cześć, przygotowałem garść danych o agregatach malarskich.
Agregat malarski - narzędzie do malowania hydrodynamicznego - pompuje i spręża farbę bez użycia powietrza. Farba jest aplikowana przez niewielki otwór dyszy, pod wysokim ciśnieniem ponad 200 bar. Proces ten rozpyla farbę w strumień o określonej szerokości i wysokości, zależnie od rozmiaru dyszy, kącie rozpylania i szybkości przepływu. Powoduje to, że osiągamy dużą wydajność malowania bez większych strat farby. W pomieszczeniu nie ma mgiełki jak w przypadku stosowania pistoletów powietrznych.


Agregaty hydrodynamiczne bezpowietrzne, czyli takie, które podają farbę bez użycia powietrza dzielimy na dwie grupy ze względu na rodzaj podawania farby. Są to:
– agregaty tłokowe
– agregaty membranowe.

Agregaty tłokowe są narzędziami profesjonalnymi, o znacznej wydajności i szerszym spektrum zastosowań. Z reguły są wyposażone w płytki sterujące przepływem farby. Konstrukcja tłoka pozwala na podawanie gęstszych farb bez większego wysiłku. Agregaty tłokowe o wydajności przekraczającej 6 litrów/min mogą służyć również jako agregaty do nakładania szpachli czy gęstych farb strukturalnych. Należy pamiętać, że są to maszyny mocniejsze i bardziej uniwersalne, ale zdecydowanie droższe w zakupie i eksploatacji.

W pompach membranowych podzespołem roboczym jest sprężysta membrana wprawiana w ruch przez system silnik mimośród, tłok lub elektromagnes. Nie będę się zbytnio rozpisywał na temat ich szczegółowej budowy i działania. Wystarczy tylko powiedzieć że odchodzą do lamusa, istotnym powodem jest beznadziejna efektywność, niskie podciśnienie zasysania farby, kiepskie ciśnienie podawania farby i co za tym idzie wydajności.

Agregaty malarskie tłokowe z napędem elektrycznym. Zależnie od liczby mogą być jedno lub wielotłokowe. Zazwyczaj cena odzwierciedla jakość tłoków czyli ich żywotność, podobnie jak w przypadku myjek ciśnieniowych, mogą one być wykonane z aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej z elementami ceramicznymi. Tego się nie dowiemy bo najczęściej nikt takich informacji nie podaje.


Sam sprawdzałem, agregat ma działać jak jest tańszy to powinno się sądzić, że żywotność pompy będzie mniejsza, czyli wykona mniej roboczogodzin niż drogi markowej firmy.

Stosowanie agregatu malarskiego, branża to głównie budownictwo, nie nadaje się do prac dokładnych typu malowanie niewielkich powierzchni drewnianych itd. Jego zastosowaniem jest malowanie wielkich powierzchni w sposób szybki i dużą ilością farby. Dalej duża siła ssąca umożliwiająca malowanie praktycznie każdą farbą bez względu na gęstość.

Przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Ile mamy powierzchni do pomalowania i jak często będziemy go używać. Zakup agregatu żeby pomalować jedno mieszkanie mija się z celem. No chyba, że zamierzamy zaraz go sprzedać. Agregaty malarskie będą przydatne dla firm wykończeniowych, budowlanych czy produkcyjnych, w których miesięcznie leci setki litrów farby.

Do jakich farb agregat będzie używany?

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Do farb wystarczy klasa podstawowa. Jeżeli planujemy nakładać gęste farby lub szpachle, wtedy nabywamy agregat o wysokiej mocy i dużej wydajności. Można to w miarę szybko poznać w instrukcji, będzie tam wyliczone jakie dysze można używać.

I tu przechodzę do tematu: dobór dyszy.

ZNACZENIE NUMERÓW DYSZY

Dysze oznacza się 3 cyframi

Ostatnie dwie cyfry to rozmiar otworu dyszy podany w tysięcznych cala. Im grubszy otwór, tym bardziej gęstym i lepkim materiałem możemy malować. Ta sama wartość określa max. wydajność agregatu malarskiego. Pierwsza cyfra nazywa kąt natrysku (4=40°). Definiuje ona wielkość pasa natrysku po jej pomnożeniu przez 5, przy założeniu , że malujemy w odległości pomiędzy 25 -28 cm od ściany.

Dla przykładu: Dysza 415 to dysza o kącie rozpylania 40o i średnicy dyszy 0,015 ".

Uwaga!!

Wydajność agregatu malarskiego wyznacza max. średnicę dyszy. Nie wolno stosować większych średnic, bo wtedy pompa nie będzie w stanie trzymać ciśnienia roboczego. Farba nie będzie poprawnie rozpylana.
Dysze ulegają zużyciu, z czasem zwiększa się ich średnica kąt natrysku. Jest to spowodowane właściwościami ściernymi cząsteczek znajdujących się w farbie ( wypełniacze, pigmenty).

Zaplecze serwisowe związane z tematem wyżej.
Agregaty malarskie jak wszystkie maszyny mogą ulec awarii. Więc zdecydowanie się na producenta/importera, który umożliwi stały dostęp do części serwisowych, przewody, dysze, filtry.

https://domtechniczny24.pl/akcesoria-do-agregat%C3%B3w-malarskich.html


CZYSZCZENIE I KONSERWACJA AGREGATU
Po skończonej pracy należy pieczołowicie wyczyścić agregat, ale nie jest to tajemnica. Tak robi się w wypadku wszelkich pistoletów malarskich. Jeżeli stosujemy farby wodorozcieńczalne to nie ma problemu, lejemy wodę z kranu i możemy w bardzo tani sposób oczyścić agregat. Dysze jeżeli są zaschnięte czyścimy acetonem lub rozpuszczalnikiem do wyrobów akrylowych. Pamiętać należy że nie wolno zalewać gumek acetonem bo możemy się zdziwić.
Jeżeli agregat nie będzie używany przez dłuższy czas, trzeba go zabezpieczyć przed korozją a wcześniej usunąć wodę z przewodów i pompy.
To tyle powodzenia