Naprężanie łańcucha
Naprężenie łańcucha należy kontrolować przed przystąpieniem do pracy, po rozpoczęciu pracy i podczas pracy (regularnie co 10 minut). W szczególności w przypadku nowych pilarek trzeba się liczyć z tym, iż łańcuch się będzie początkowo nadmiernie rozciągał.
Żywotność łańcucha pilarki zależy w dużym stopniu od jego naprężenia i częstotliwości smarowania.
Nie należy napinać łańcucha, jeżeli jest on mocno rozgrzany, gdyż po ochłodzeniu skurczy się i będzie zbyt ciasno leżał na prowadnicy.
– Ułożyć piłę łańcuchową na równym podłożu.
– Przekręcić uchwyt 14 o ok. 1 – 3 obrotów w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby zwolnić blokadę prowadnicy.
– Sprawdzić czy ogniwa łańcucha leżą prawidłowo w otworze prowadzącym prowadnicy 11 i na kole 18.
– Obracać stopniowo czerwony pierścień naprężający łań- cuch 13 w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aż do osiągnięcia właściwego napięcia łańcucha. Mechanizm zaczepowy zapobiega poluzowaniu się łańcucha. W przypadku odczuwalnego oporu przy obracaniu pierścienia 13, należy przekręcić uchwyt mocujący 14 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Uchwyt mocują- cy 14 może się obracać podczas regulacji pierścienia 13.
– Właściwe naprężenie łańcucha 10 zostało osiągnięte, gdy mniej więcej w połowie można go unieść o ok. 3 – 4 mm.
Łańcuch należy pociągać jedną ręką, wykorzystując jedynie ciężar własny piły.
eżeli łańcuch 10 jest zbyt mocno naprężony, należy pokręcić pierścieniem napinania łańcucha 13 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.


Blokada prowadnicy
– Prowadnicę 11 należy blokować przy naprężonym łańcuchu 10 obracając uchwyt mocujący 14 w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Nie należy używać do tego celu żadnych narzędzi.

Smarowanie łańcucha piły (zob. rys. A–B)
Wskazówka: Pilarka łańcuchowa nie jest fabrycznie napeł- niana olejem konserwującym. Przed rozpoczęciem użytkowania należy ją koniecznie napełnić olejem. Użytkowanie pilarki łańcuchowej bez oleju konserwującego lub z niedostateczną ilością oleju (poniżej znacznika minimum) prowadzi do uszkodzenia pilarki.
Żywotność i wydajność łańcucha pilarki uzależnione są od optymalnego smarowania. Dlatego łańcuch pilarki smarowany jest automatycznie podczas pracy olejem konserwującym, wyciekającym z dyszy olejowej 19.
Aby napełnić zbiornik olejowy należy postępować w następujący sposób:
– Ustawić pilarkę łańcuchową na odpowiednim podłożu w taki sposób, aby zamknięcie zbiornika olejowego 4 znajdowało się na górze.
– Za pomocą czystej szmatki oczyścić okolice zamknięcia zbiornika 4, a następnie odkręcić zakrętkę.
– Do napełniania zbiornika nie należy zdejmować filtra.
– Napełnić zbiornik oleju olejem konserwującym do pił lub innym olejem biodegradowalnym.
Należy zwrócić szczególną uwagę, by do zbiornika oleju nie przedostały się żadne zanieczyszczenia. Ponownie nało- żyć zakrętkę zbiornika olejowego 4.
Wskazówka: Aby umożliwić wymianę powietrza między zbiornikiem oleju i otoczeniem, między sitem i zakrętką zbiornika umiejscowione są cztery niewielkie kanaliki, przez które, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, mogą występować niewielkie ilości oleju. Proszę zwrócić uwagę przy odstawianiu piły – powinna się ona znajdować w pozycji poziomej, a zamknięcie zbiornika olejowego 4 musi być skierowane do góry.
Wskazówka: Aby uniknąć uszkodzenia piły, należy stosować tylko zalecany, biodegradowalny olej konserwujący. Nie wolno w żadnym wypadku stosować olej odzyskany lub spracowany.
Zastosowanie niedopuszczalnego oleju powoduje wygaśnięcie gwarancji.
Odsysanie pyłów/wiórów
 Pyły niektórych materiałów, na przykład powłok malarskich z zawartością ołowiu, niektórych gatunków drewna, minerałów lub niektórych rodzajów metalu, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Bezpośredni kontakt fizyczny z pyłami lub przedostanie się ich do płuc może wywołać reakcje alergiczne i/lub choroby układu oddechowego operatora lub osób znajdujących się w pobliżu.
Niektóre rodzaje pyłów, np. dębiny lub buczyny uważane są za rakotwórcze, szczególnie w połączeniu z substancjami do obróbki drewna (chromiany, impregnaty do drewna).
Materiały, zawierające azbest mogą być obrabiane jedynie przez odpowiednio przeszkolony personel.
– Należy zawsze dbać o dobrą wentylację stanowiska pracy.
– Zaleca się noszenie maski przeciwpyłowej z pochłaniaczem klasy P2.
Należy stosować się do aktualnie obowiązujących w danym kraju przepisów, regulujących zasady obchodzenia się z materiałami przeznaczonymi do obróbki.

Praca
Uruchamianie
- Należy zwrócić uwagę na napięcie sieciowe! Napięcie źródła prądu musi zgadzać się z danymi na tabliczce znamionowej elektronarzędzia.
Włączanie/wyłączanie
Aby zaoszczędzić energię elektryczną, elektronarzędzie nale- ży włączać tylko wówczas, gdy jest ono używane.
Pilarkę trzymać w sposób opisany w rozdziale „Praca z pilarką łańcuchową“.
Aby włączyć elektronarzędzie należy najpierw zwolnić blokadę 2, a następnie wcisnąć włącznik/wyłącznik 3 i przytrzymać go w tej pozycji.
Aby wyłączyć elektronarzędzie, należy zwolnić włącznik/wy- łącznik 3.
Wskazówka: Ze względów bezpieczeństwa włącznik/wyłącznik 3 nie może zostać zablokowany do pracy ciągłej. Przez ca- ły czas obróbki musi być wciśnięty przez obsługującego.
Wskazówka: Nie należy wyhamowywać pilarki za pomocą przedniej osłony dłoni 5 (wyzwalanie hamulca przeciwodrzutowego).
Ogranicznik prądu rozruchowego Elektroniczny ogranicznik prądu rozruchowego ogranicza wielkość prądy podczas włączania elektronarzędzia i umożliwia eksploatację z bezpiecznikiem 16 A.
Zabezpieczenie przed przegrzaniem Przy przeciążeniu, np. w przypadku tępego łańcucha, silnik może się zatrzymać w wyniku zadziałania wyłącznika termicznego.
Aby skasować funkcję, należy wcisnąć przycisk zerują- cy 25. Następnie należy puścić pilarkę na ok. 1 minutę na biegu jałowym.
Hamulec wybiegowy/hamulec przeciwodrzutowy
(zob. rys. D)
Pilarka łańcuchowa zaopatrzona została w dwa urządzenia zabezpieczające.
Hamulec wybiegowy hamuje łańcuch po zwolnieniu włącznika/wyłącznika 3.
Hamulec przeciwodrzutowy jest mechanizmem ochraniają- cym, który jest wyzwalany przez przednią ochronę dłoni 5 w przypadku odrzutu łańcucha. Łańcuch pilarki zatrzymuje się po maks. 0,1 sekundach.
Od czasu do czasu należy przeprowadzić test sprawdzający właściwe funkcjonowanie. Przesunąć przednią ochronę dłoni 5 do przodu (pozycja ), tak, aby widoczny był czerwony punkt 26 pod znacznikiem 7 i na krótko włączyć pilarkę. Łań- cuch nie powinien się przemieścić. Aby odryglować ponownie hamulec przeciwodrzutowy, należy przesunąć osłoną przednią 5 na poprzednią pozycję (pozycja ), tak by czerwony punkt 26, znajdujący się poniżej oznakowania 7 przestał być widoczny.
Praca z pilarką łańcuchową
Przed przystąpieniem do cięcia Przed wprowadzeniem urządzenia do eksploatacji i regularnie podczas pracy, należy sprawdzać pilarkę pod kątem:
– Czy pilarka łańcuchowa funkcjonuje bez zarzutu?
– Czy zbiornik olejowy jest pełny? Poziom oleju należy sprawdzać przed przystąpieniem do pracy i regularnie podczas pracy. Olej należy dolewać, gdy jego poziom osiągnął dolną krawędź okienka odczytowego. Jednorazowe napełnienie zbiornika wystarcza na ok. 15 minut (w zależności od ilości przerw i intensywności pracy).
– Czy łańcuch pilarki jest właściwie napięty i naostrzony?
Napięcie łańcucha należy kontrolować podczas pracy regularnie co 10 minut. W szczególności w przypadku nowych pilarek trzeba się liczyć z tym, iż łańcuch się będzie początkowo nadmiernie rozciągał. Stan łańcucha ma znaczący wpływ na wydajność cięcia. Tylko ostry łańcuch chroni przed przeciążeniem.
– Czy hamulec przeciwodrzutowy jest zwolniony i czy funkcjonuje prawidłowo?
Czy operator wyposażony jest w odpowiednie wyposażenie ochronne? Należy stosować okulary ochronne i środki ochrony słuchu. Zaleca się też stosowanie hełmu ochronnego, środków ochronny rąk, nóg i stóp. Odpowiednia odzież ochronna zmniejsza ryzyko zranienia przez kawałki ciętych gałęzi lub w wyniku niezamierzonego kontaktu z łańcuchem piły.
Odrzut pilarki (zob. rys. D)
Odrzut lub odbicie pilarki jest zjawiskiem powstającym na
skutek gwałtownego ruchu obracającego się łańcucha do gó-
ry w kierunku operatora, spowodowanego zetknięciem się
górnej część końcówki prowadnicy z przecinanym przedmiotem lub w wyniku zaklinowania się łańcucha.
Na skutek tego zjawiska pilarka reaguje w sposób nieprzewidywalny i może spowodować ciężkie urazy operatora lub innych, znajdujących się w pobliżu osób.
Cięć bocznych, ukośnych i wzdłużnych należy dokonywać ze szczególną ostrożnością, gdyż nie jest w tych przypadkach możliwe zastosowanie oporowego zderzaka zębatego 12.
Sposoby na uniknięcie zjawiska odrzutu:
– Pilarkę łańcuchową należy przykładać tak płytko, jak tylko to możliwe.
– Nigdy nie pracować z luźnym, rozciągniętym lub silnie zu- żytym łańcuchem.
– Ostrzyć łańcuch pilarki zgodnie z zaleceniami.
– Nigdy nie ciąć na wysokości powyżej ramion.
– Nigdy nie ciąć czubkiem prowadnicy.
– Pilarkę łańcuchową trzymać zawsze mocno oburącz.
– Stosować tylko hamujący odrzut łańcuch firmy Bosch.
– Stosować oporowy zderzak zębaty 12 jako dźwignię.
– Kontrolować właściwe napięcie łańcucha.
Ogólne wskazówki (zob. rys. D – G)
Pilarkę łańcuchową należy zawsze trzymać oburącz, lewą rę- ką za uchwyt przedni, prawą za tylni. Rękojeści należy dokładnie obejmować kciukiem i palcami. Nigdy nie pracować, trzymając piłę jedną ręką. Przewód sieciowy zawsze prowadzić z tyłu urządzenia i zwracać uwagę, by znajdował się on poza strefą zasięgu piły i materiału obrabianego. Przewód powinien być umieszczony w taki sposób, by nie mógł on się zakleszczyć między gałęziami i konarami.
Pilarkę łańcuchową wolno użytkować tylko, stojąc w bezpiecznej pozycji. Pilarkę łańcuchową należy trzymać z prawej strony ciała.
Pilarkę łańcuchową należy przed kontaktem z drewnem puś- cić na maksymalne obroty. Stosować oporowy zderzak zębaty 12, aby oprzeć pilarkę łańcuchową na ciętym materiale.
Podczas cięcia należy stosować oporowy zderzak zębaty jako dźwignię.
Podczas cięcia grubszych gałęzi lub pni należy przesuwać oporowy zderzak zębaty na coraz to niższy punkt. W tym celu należy odjąć pilarkę łańcuchową, aby zwolnić zderzak i przy- łożyć go ponownie nieco niżej. Nie należy przy tym wyciągać pilarki z rzazu.
Podczas przecinania nie należy używać siły, naciskając na łań- cuch. Łańcuch powinien sam pracować, po wytworzeniu przez operatora lekkiego nacisku dźwigniowego poprzez oporowy zderzak zębaty 12.
Przy pracy z pilarką łańcuchową nie należy mieć wyciągnię- tych rąk. Nie należy próbować ciąć w trudno dostępnych miejscach, nie należy też pracować stojąc na drabinie. Nigdy nie ciąć na wysokości powyżej ramion.
Najlepsza wydajność pilarki osiągana jest, gdy prędkość łań- cucha nie obniża się przez przeciążenie.
Zachować ostrożność przy końcu rzazu. Gdy pilarka łańcuchowa przecięła materiał na wylot, siła ciężkości zmienia się w sposób nieoczekiwany. Istnieje niebezpieczeństwo skaleczenia nóg i stóp.
Pilarkę łańcuchową należy wyjmować z rzazu tylko przy włą- czonym silniku.
Przecinanie pni (zob. rys. E i H)
Podczas przecinania pni należy przestrzegać następujących wskazówek bezpieczeństwa:
Pień ułożyć jak ukazano na rysunku i podeprzeć w taki sposób, aby rzaz się nie zamykał, a piła nie blokowała w rzazie.
Krótkie kawałki drewna należy przed przycięciem odpowiednio przygotować i zablokować.
Ciąć wolno tylko przedmioty z drewna. Należy unikać kontaktu z kamieniami i gwoździami, które mogłyby zostać wyrzucone, uszkodzić łańcuch lub spowodować poważne obrażenia osoby obsługującej lub osób znajdujących się w pobliżu.
Nie dotykać pracującą pilarką ogrodzeń drucianych ani podło- ża.
Pilarka nie jest przystosowana do cięcia cienkich gałązek.
Cięć wzdłużnych należy dokonywać z dużą ostrożnością, gdyż oporowy zderzak 12 nie może być wówczas stosowany. Pilarkę łańcuchową należy prowadzić pod małym kątem, aby uniknąć odrzutu.
Pracując pilarką na zboczu, należy zawsze stać powyżej lub z boku obrabianego materiału (pni lub leżącego drewna).
Należy brać pod uwagę ryzyko potknięcia się o pniaki, konary, korzenie itp.
Cięcie naprężonego drewna (zob. rys. H)
- Cięcia naprężonego drewna, gałęzi lub drzew może dokonywać tylko odpowiednio wykwalifikowany personel fachowy. Zaleca się zachowanie maksymalnej ostrożności. Istnieje podwyższone ryzyko wypadku.
Jeżeli kawałek drewna podparty jest z obu stron, należy rozpocząć przecinanie najpierw od góry (Y), przecinając jedną trzecią średnicy pnia, a następnie przeciąć go, tnąc od dołu (Z) w tym samym miejscu. Pozwoli to uniknąć odłupywania się kawałków drewna i zablokowania łańcucha piły. Nie należy dopuścić do kontaktu łańcucha pilarki z podłożem.
Jeżeli kawałek drewna podparty jest tylko z jednej strony, należy rozpocząć cięcie najpierw od dołu (Y), przecinając jedną trzecią średnicy pnia, a następnie przeciąć go, tnąc od góry (Z) w tym samym miejscu. Pozwoli to uniknąć odłupywania się kawałków drewna i zablokowania łańcucha piły.
Ścinanie drzew (zob. rys. I)
- Należy zawsze nosić hełm ochronny, aby zapewnić sobie ochronę przed spadającymi gałęziami.
Za pomocą pilarki łańcuchowej wolno ścinać jedynie drzewa, których średnica pnia mniejsza jest niż długość prowadnicy.
- Należy zabezpieczyć miejsce pracy. Należy zwrócić uwagę, aby żadne osoby ani zwierzęta nie znajdowały się w zasięgu padającego drzewa ().
- Nigdy nie wolno próbować uwolnić zablokowanego łań- cucha przy pracującym silniku. Aby uwolnić zablokowany łańcuch, należy stosować kliny drewniane.
Jeżeli równocześnie pracują dwie lub więcej osób, odstęp między osobą przycinającą gałęzie i osobą ścinającą drzewo powinien odpowiadać co najmniej podwójnej wysokości ścinanego drzewa. Podczas ścinania drzew należy zwrócić uwagę, aby nikogo nie zranić, aby nie uszkodzić żadnych kabli zasilających i nie spowodować żadnych strat materialnych. W razie stwierdzenia, że ścinane drzewo miało kontakt z kablem zasilającym, należy niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie przedsiębiorstwo energetyczne.
Podczas prac na stokach i zboczach osoba obsługująca piłę powinna znajdować się powyżej ścinanego drzewa, gdyż drzewo po ścięciu stoczy lub ześlizgnie się prawdopodobnie w dół.
Przed rozpoczęciem ścinania drzew należy zaplanować i w razie potrzeby utorować drogę ewakuacyjną (). Droga ewakuacyjna powinna prowadzić ukośnie do tyłu, biorąc pod uwagę spodziewany kierunek upadku drzewa.
Aby właściwie ocenić kierunek padania drzewa, należy przed rozpoczęciem ścinania wziąć pod uwagę pochylenie drzewa i położenie jego konarów, a także kierunek wiatru.
Należy oczyścić drzewo z zanieczyszczeń, usunąć kamienie, luźno zwisającą korę, gwoździe, klamry i drut.
Rzaz podcinający: W odziomku ścinanego drzewa wykonać rzaz od strony, w którą ma padać drzewo nacięcie klinowe (X–W) na głębokość 1/3 średnicy pnia. Najpierw należy wykonać dolne nacięcie poziome. W ten sposób nie dojdzie do zakleszczenia się łańcucha lub prowadnicy podczas wykonywania drugiego nacięcia.
Rzaz ścinający: Cięcie to (Y) powinno zostać wykonane co najmniej 50 mm powyżej poziomego cięcia rzazu podcinają- cego. Powinno ono być równoległe do poziomego cięcia. Nie należy wykonywać zbyt głębokiego nacięcia – pomiędzy nacięciami z dwóch stron powinien pozostać nieprzecięty fragment pnia (tzw. przegub), który działać będzie jako zawias.
Przegub ma zapobiec przekręceniu się drzewa lub jego upadkowi w niewłaściwym kierunku. Nie przecinać pnia na wylot.
Gdy nacięcie zbliża się do przegubu, drzewo powinno zacząć padać.
– Gdyby miało się okazać, że drzewo pada w niewłaściwym kierunku albo, że pochyla się do tyłu i blokuje piłę, należy przerwać cięcie i wyłączyć piłę łańcuchową. W celu rozwarcia rzazu, a także dla zmiany kierunku padania drzewa, należy zastosować kliny (Z) z drewna, tworzywa sztucznego lub aluminium.
– Jeżeli drzewo nie zacznie padać przy zbliżaniu nacięcia do przegubu, należy usunąć piłę łańcuchową z rzazu, wyłą- czyć ją i spowodować upadek drzewa poprzez wbicie klina (Z) do poziomego nacięcia.
Gdy drzewo zacznie się przechylać, należy wysunąć piłę łań- cuchową z rzazu (o ile to nie nastąpiło wcześniej), wyłączyć ją i odłożyć. Zagrożone miejsce należy opuścić, poruszając się wyznaczoną uprzednio drogą ewakuacyjną Należy zwrócić uwagę na spadające gałęzie i unikać potknięć.
Okrzesywanie (zob. rys. K)
Pod tym pojęciem rozumie się odcinanie gałęzi ściętego uprzednio drzewa. Podczas okrzesywania nie należy odcinać większych, skierowanych ku dołowi konarów, które podtrzymują drzewo. Rozpocząć pracę należy od odcinania mniejszych gałęzi, odcinając je jak pokazano na rysunku. Naprężone gałęzie należy ciąć od dołu ku górze, by uniknąć zakleszczenia się piły.
Przerzynka pnia (zob. rys. L– O)
Pod tym pojęciem rozumie się dzielenie ściętego uprzednio drzewa na odcinki. Należy dbać o stabilną pozycję przy pracy i na równomierne rozłożenie wagi ciała na obie stopy. Jeżeli istnieje taka możliwość, należy podeprzeć drzewo konarami, belkami lub klinami. Należy kierować się wskazówkami, ułatwiającymi cięcie.
Jeżeli drzewo oparte jest równomiernie całą swą długością, należy ciąć od góry.
Jeżeli drzewo oparte jest tylko jednym końcem, należy przeciąć najpierw 1/3 średnicy pnia, tnąc od dołu, a następnie dokończyć cięcia, tnąc od góry na wysokości rzazu.
Jeżeli drzewo oparte jest oboma końcami, należy przeciąć najpierw 1/3 średnicy pnia, tnąc od góry, a pozostałe 2/3 przeciąć od dołu, tnąc na wysokości rzazu.
Pracując pilarką na zboczu należy zawsze stać powyżej pnia drzewa. Aby zachować pełną kontrolę w momencie „całkowitego przecięcia“, należy pod koniec cięcia zredukować nacisk piłą na drewno, nadal mocno trzymając oba uchwyty narzę- dzia. Zwrócić uwagę, aby łańcuch nie dotknął podłoża. Po zakończeniu cięcia, odczekać, aż łańcuch zatrzyma się całkowicie i dopiero wtedy wyjąć piłę z rzazu. Przed przejściem od jednego drzewa do drugiego, należy zawsze wyłączać silnik piły łańcuchowej.