Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dzień dobry
        Numeratory to narzędzia do oznaczania maszyn, korpusów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, o twardości nieprzekraczającej 180 HB. W sprzedaży można spotkać szeroką gamę znaczników przeróżnych producentów. Od najtańszych do markowych. Wiodącym liderem jest tutaj niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Zajmuje czołowe miejsce w produkcji przyrządów do znakowania, w tym numeratorów.
Gravurem wytwarza kilkanaście produktów:

 1. Sztandarowy ich produkt: znaczniki Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
 2. Znaczniki punktowe.
 3. Znaczniki zaokrąglone.
 4. Numeratory wielokrążkowe.
 5. Numeratory automatyczne.
 6. Znaczniki kontrolne i specjalne.

         Praca tymi narzędziami odbywa się poprzez kontrolowany zgniot elementu oznakowanego o określonej sile. W przypadku tych narzedzi Gravurem S nie powinna ona przekraczać 800N/mm2. Optymalny nacisk to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą trwałość narzędzi. Znakowanie w praktyce odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w znacznik. Trzeba pamiętać, że numerator powinien być wsparty o element znaczony pod kątem 90o. da nam to pewność, że odbity znak będzie miał zarys jednakowy na całym obwodzie. Zanim jednak zaczniemy pracę trzeba sprawdzić na niewidocznej powierzchni siłę uderzenia i efekt znakowania.
Wielkość znaczników podaję się w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać numerator. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki wymiaruje się mierząc wierzchołki. W takim razie szerokość wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru numeratora (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).

 


         Numeratory Gravurem stosuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, ramach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. Zwykle elementy oznakowane wytworzone są z aluminium i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
         Najczęściej sprzedawanym produktem jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli np. wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 poprawną na materiale oznakowanym. Wielkości zaczynają się od numeratory 2mm-3mm, numeratory 6mm, 4mm a kończą na 12mm. Zwracam uwagę na siłę docisku, inna będzie w znacznikach 4mm a inna 12mm. W praktyce dobrze mieć z 3 wagi młotków: 300 g, 400g i powiedzmy 500g.
W opisie produktu mamy:

 • Informację o sile docisku 600-800Nmm2.
 • Rozmiar znacznika literowego czy cyfrowego.
 • Twardość części znakującej znaczników - 58-61 HRC.
 • Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
 • Przekrój i długość podaną w mm.
 • Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.

       Podsumowując temat, wybierając produkty Grawurem macie Państwo pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.